Strona główna

O nas

Historia

Członkowie

Fotogaleria

Rekonstrukcje

O nas w mediach

Aktualności

Statut

Sponsorzy

Współpraca

Księga gości

Kontakt

Linki

 

.::::::::::::: AKTUALNOŚCI :::::::::::::.

80 rocznica wysiedlenia Derezni

W ramach niemieckiej akcji wysiedlania Zamojszczyzny, 2 lipca 1943 roku, zwykłe życie mieszkańców przerwała brutalna decyzja najeźdzcy o całkowitym wysiedleniu wsi. Gwałtownie wyrzucani z domów zabierali tylko mały pakunek na drogę…

23 lipca 2023 roku, w 80 rocznicę tych tragicznych wydarzeń razem z mieszkańcami gminy Biłgoraj uczciliśmy ofiary niemieckich zbrodni przygotowując wraz z nimi inscenizację tych wydarzeń.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Zniwa w Nowosiólkach

Tym razem nasza grupa na zaproszenie Stowarzyszenia Moje Nowosiółki brała udział w tradycyjnych żniwach. Koszenie zboża kosą i sierpem, wiązanie snopów - wszystko to w otoczeniu licznie zgromadzonej publiczności i w akompaniamencie ludowych pieśni.

Bylo to niezwykłe doświadczenie, a zarazem odtwarzanie lokalnych tradycji.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, to ważna dla nas data. W tym roku, w dwóch lokalizacjach - Biłgoraju i Lublinie uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotyczno-religijnych upamiętniających rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz heroizm jego uczestników.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Szczebrzeszyn 2022

Stało się już coroczną tradycją, że na zaproszenie ŚZŻ AK naszą inscenizacją w lipcową niedzielę upamiętniamy rocznicę wkroczenia oddziału Tadeusza Kuncewicza „Podkowy” do Szczebrzeszyna.

Tradycją jest także, że co roku przybywa widzów poznających w ten sposób lokalną historię, co nas niezwykle cieszy.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rapy 2022

3 lipca br. przygotowaliśmy inscenizację tragicznych wydarzeń sprzed 78 lat- rozstrzelania strzałem w tył głowy schwytanych pod Osuchami i skatowanych przez gestapo 65 partyzantów. Maleńkie Rapy stały się Biłgorajskim Katyniem. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach na trwałe zapisała się wśród lokalnej społeczności, co widoczne było w rzeszy zgromadzonych widzów.

Inscenizacja została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Biłgoraj, i za to wsparcie serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Osuchy 2022

27 czerwca razem z naszymi przyjaciółmi z GRH im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego, z Tomaszowskiego Szwadronu im.1-go Pułku Kawalerii KOP, GRH Ostheer, GRH Ordon obwód Łańcut, GRH Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, ze Stowarzyszenia Moje Nowosiółki, Stowarzyszenia Zamość 1920 oraz z Grzegorzem Zakrzewskim, Jarosławem Antoszewskim, Bogumiłem Roczkowskim przygotowaliśmy inscenizację. W tym roku uwypukliliśmy wątek ludności cywilnej i jej tragicznych losów w czasie II Wojny Światowej na terenie Lubelszczyzny oraz walk partyzanckich z okupantem niemieckim.

Upamiętnienie tych wydarzeń nie byłoby możliwe gdyby nie nasi sponsorzy: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej oraz Pan Dariusz Bodys, którym serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy także publiczności, która swą liczną obecnością na naszych inscenizacjach motywuje nas do dalszych działań. Dziękujemy również Panu Mirosławowi Lasota z Al Stars za wspaniałe efekty pirotechniczne oraz Panu Rafałowi Lata za udostępnienie zdjęć.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Obóz przejściowy w Biłgoraju

12 czerwca br. razem z bracią rekonstruktorską odtwarzaliśmy losy ludności cywilnej, na której tragicznym piętnem odcisnął się obóz przejściowy utworzony w 1943 roku przez Niemców na placu przy kościele św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Mieszkańców podbiłgorajskich wsi najbardziej dotknęła trzecia faza wysiedleń, która trwała od 24 czerwca do połowy lipca 1943 r. Zagnani tutaj mieszkańcy pobliskich miejscowości: Okrągłego, Korczowa, Dereźni, a także Biłgoraja byli następnie cieżarówkami wywożeni do obozów przejściowych w Zwierzyńcu i Zamościu, do obozu na Majdanku w Lublinie lub na przymusowe roboty do III Rzeszy. W powiecie biłgorajskim wysiedlono wówczas około 40 tysięcy osób.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

XIII Rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim

19 września, na błoniach Dąbrowy Tomaszowskiej razem z 300 innymi rekonstruktorami wzięliśmy udział w XIII rekonstrukcji bitew, jakie miały miejsce we wrześniu 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim. W tegorocznej inscenizacji w dużej mierze ukazano także aspekt ludności cywilnej. Przedstawiona została historia ocalenia mieszkańców Narola poprzez interwencję lekarza Kefera (w tej roli nasz Chemik) i jego córki Olgi, którzy przedstawili oficerowi niemieckiemu ludność Narola jako potomków kolonistów niemieckich, tym samym ocalając ich od wymordowania.

Dziękujemy Nadleśnictwu Tomaszów Lubelski oraz Panu Kazimierzowi Kloc za udostępnienie zdjęć.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Krew w rzece Por – Czernięcin 2021

5 września br. w Czernięcinie Poduchownym odbyły się uroczystości religijno – patriotyczne związane z odsłonięciem pomnika upamiętniającego pomordowanych przez sowiecki pluton pogranicza wraz z plutonem operacyjnym Komendy Powiatowej MO w Krasnymstawie mieszkańców gminy Turobin. Współdziałając z lokalną społecznością przygotowaliśmy inscenizację historyczną. Uroczystości odbyły się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego, a obok mieszkańców gminy Turobin uczestniczyli w nim przedstawiciele sejmu RP, władz powiatowych oraz IPN.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Photo Art. Kaktus Design.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rajd

Nasz coroczny rajd śladami placówek partyzanckich, w tym roku z udziałem dużej grupy gości.

Wędrujemy, odkrywamy, omawiamy wydarzenia i miejsca historyczne kultywując pamięć.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Festiwal Oręża Polskiego

15 sierpnia, nad Zalewem Janowskim odbył się Pierwszy Festiwal Oręża Polskiego zorganizowany przez Powiat Janowski oraz GRH im. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze. Głównym punktem programu była rekonstrukcja bitwy pod Chocimiem, a i nasza grupa zaprezentowała krótką inscenizację zasadzki.

W przeglądzie Oręża Polskiego od Mieszka Pierwszego po czasy współczesne wzięło udział okolo 130 rekonstruktorów z kilkunastu grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Dopisała pogoda i publiczność

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rocznica Powstania Warszawskiego 2021

1 sierpnia uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotyczno-religijnych upamiętniających 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz heroizm jego uczestników. Uroczystości zostały zorganizowane przez SZZ AK Biłgoraj.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy bilgoraj.com.pl

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Szczebrzeszyn 2021

Razem z kolegami rekonstruktorami uczciliśmy rocznicę wkroczenia oddziału Tadeusza Kuncewicza „Podkowy” do Szczebrzeszyna. Tym razem inscenizacja przedstawiała życie codzienne podczas okupacji, odbicie ratusza z rąk niemieckich oraz powitanie wkraczającego oddziału przez mieszkańców miasta.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rapy 2021

W 4 lipca wzięliśmy udział w uroczystości ku czci partyzantów z AK i BCh zamordowanych przez Niemców 4 lipca 1944 roku, w lesie Rapy kolo Biłgoraja. 77 lat temu, niemiecki okupant zamordował 64 żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego pojmanych podczas akcji przeciwpartyzanckich, w tym w bitwie pod Osuchami.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy: bilgoraj.com.pl

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Osuchy 2021

W tegorocznej inscenizacji trudnych i tragicznych losów partyzantów polskich, ich dowódców i ludności cywilnej razem z nami udział wzięli nasi Przyjaciele:
Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego, Tomaszowski Szwadron im.1-go Pułku Kawalerii KOP, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ostheer, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ordon obwód Łańcut, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, Stowarzyszenie Zamość 1920, Grzegorz Zakrzewski, Jarosław Antoszewski, Bogumił Roczkowski

Komentarz: płk Marek Kwiecień
Zdjęcia: Sławomir Wiśniewski
Efekty specjalne, pirotechnika: Mirosław Lasot

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Pamiętamy 2020

W tym roku, w innych okolicznościach niemniej z pragnieniem zachowania w pamięci o tych, co odeszli i tych co zginęli za Ojczyznę zapaliliśmy Znicze pamięci.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Brodziaki 2020

Zaproszeni przez OSP Brodziaki i GOK Biłgoraj przygotowaliśmy inscenizację historyczną opartą na dramatycznych biografiach partyzanckich i wspomnieniach ludności cywilnej z terenu powiatu biłgorajskiego. Przygotowana przez nas inscenizacja, jako żywa lekcja historii spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności, nie tylko lokalnej.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Odsłonięcie tablicy - Rapy

Razem z przedstawicielami gminy Biłgoraj, Nadleśnictwa Biłgoraj oraz miłośnikami historii uczestniczyliśmy w uroczystym odsłonięciu obelisku, upamiętniającego miejsce, w którym około 100 lat temu znajdowała się osada leśna Rapy Bojarskie oraz leśniczówka, która służyła pomocą partyzantom.
Jednym z inicjatorów upamiętnienia był członek GRH WIR – Dominik.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy bilgoraj.com.pl

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Komunistyczne więzienie w Błudku

Zaproszeni przez 9 Pułk Piechoty Legionów uczestniczyliśmy w inscenizacji upamiętniającej katorżniczą pracę więźniów komunistycznego obozu w Błudku oraz próbę ich odbicia. W obozie przetrzymywano obywateli polskich niewygodnych dla ówczesnej władzy, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Przetrzymywani musieli pracować przez 10 godzin dziennie w pobliskich kamieniołomach, wielu z nich zmarło z wycieńczenia.
Oddziały AK podjęły próbę odbicia więźniów, jednak uprzedzone UB wywiozło ich w dniu akcji.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Żniwa w Wasylowie

W sierpniową, słoneczną niedzielę, na zaproszenie Stowarzyszenia Moje Nowosiółki, w gospodarstwie etnograficznym w Wasylowie odbyły się żniwa zgodnie z tradycją lubelską początku XX wieku. Żniwa zaczęły się od przyjazdu żniwiarzy na pole, poprzez koszenie zboża, młócenie cepem jak i odsiewanie zboża przez przetaki.

Lokalne zespoły uswietniały żniwa pięknym śpiewem pieśni ludowych. Po skończonych żniwach przyszedł czas na tańce i zabawę.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Stowarzyszeniu Moje Nowosiółki.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Szczebrzeszyn 2020

26 lipca razem z kolegami rekonstruktorami z innych grup zorganizowaliśmy inscenizację wkroczenia oddziału Tadeusza Kuncewicza „Podkowy” do Szczebrzeszyna. Nasza inscenizacja przedstawiała odbicie ratusza z rąk niemieckich. Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Pani Annie Rojek.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

26 lipca w Dąbrowicy z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej razem z wójtem gminy Biłgoraj oraz mieszkańcami oddaliśmy cześć mieszkańcom wsi, za ich niezłomną postawę podczas II Wojny Światowej i wspieranie działań niepodległościowych. Za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się, walkę w oddziałach partyzanckich i ich wspieranie, byli pozbawiani dobytku, wywożeni do obozów koncentracyjnych, łagrów, cierpieli glód i tracili życie. Naszą postawą chcemy uczcić pamieć o nich.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy bilgoraj.com.pl

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Zaboreczno 2020

1 lutego 1943 roku około 250 partyzantów pod dowództwem ppłk. Franciszka Bartłomowicza ps. Grzmot stanęło w obronie pacyfikowanej ludności i pokonało pod Zaborecznem dwukrotnie silniejszy oddział niemiecki.

2 lutego br. obchodzone były uroczystości 77 rocznicy bitwy pod Zaborecznem. Po Mszy św. w Krynicach odbył się apel pamięci i uroczyste złożenie wieńców przy pomniku Batalionów Chłopskich. Następnie w szkole podstawowej odbyła się akademia patriotyczna.

Za udostępnienie zdjęć serdecznie dziękujemy Panu Romanowi Zegarlickiemu z SSPK II WS OR, reporter.horynieczdroj.pl

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Miechowice 2020 – 75 rocznica zbrodni na ludności cywilnej

25 stycznia razem z innymi 170 rekonstruktorami oraz w towarzystwie znanych aktorów – Cezarego Żaka i Lecha Dyblika przedstawiliśmy rekonstrukcję zbrodni, jakich czerwonoarmiści dopuścili się w Miechowicach na ludności cywilnej. W dniach 25 do 28 stycznia 1945 r. żołnierze radzieccy zamordowali w Miechowicach okolo 380 osób, w tym torturowali i zabili ks. Jana Frenzla, który udzielał śmiertelnie rannym ostatniego namaszczenia. Przed atakiem czerwonoarmistów mieszkańcy Miechowic padali też ofiarą hitlerowców. Kto nie chciał walczyć po stronie niemieckiej, był wieszany. Zbrodnia miechowicka to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na Śląsk.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy studio: Mucha- Fotografia z pasją.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

15-lecie GRH "Wir"

W tym roku obchodziliśmy 15-lecie naszej grupy – Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego pseudonim „Wir”. W sobotni wieczór, 9 listopada, w restauracji Kary Mustang w Bukowinie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, w których wzięli udział także członkowie zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, politycy oraz inni zaproszeni goście.
Za naszą działalność Doradca wojewody dokonał uroczystego wręczenia Medalu Pro Patria. Pełni dumy zobowiązujemy się do dalszego kultywowania tradycji i pamięci o oddziałach Armii Krajowej i Wojska Polskiego okrytych sławą w walce o niepodległość naszej Ojczyzny, o ofiarności i poświeceniu narodu polskiego.

Otrzymaliśmy również listy gratulacyjne, okolicznościowe upominki a także my dziękowaliśmy za współpracę i wspieranie naszej działalności.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Partyzancka Droga Krzyżowa

16 czerwca została poświęcona Partyzancka Droga Krzyżowa upamiętniająca poległych partyzantów. Dębowe krzyże z orzełkami wojskowymi i tabliczkami wzorowanymi na stacjach drogi krzyżowej Prymasa Wyszyńskiego oraz tabliczkami przypominającymi partyzanckie oddziały i ich dowódców prowadzą od cmentarza w Osuchach na tzw. Krzywą Górkę. Droga krzyżówa powstała z inicjatywy lokalnej społeczności wspartej przez władze samorządowe każdego szczebla w ramach obchodów 75 rocznicy bitwy pod Osuchami. Za udostępnienie zdjęć dziękujemy bilgoraj.com.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Porytowe Wzgórze

9 czerwca uczestniczyliśmy w obchodach 75 rocznicy bitwy pod Porytowym Wzgórzem . Bitwa ta, zwana Bitwą nad Branwią miała miejsce 14 czerwca 1944 roku. Przeciwko niemieckim wojskom walczyły połączone siły AL, partyzantki radzieckiej, oddział AK oraz oddział NOW-AK. Partyzanci byli szczelnie okrążeni przez siły niemieckie, a walki o wzgórze trwały przez cały dzień od świtu do zmroku. Nocą, poszczególne oddziały podjęły próbę wydostania się z okrążenia, a główna część zgrupowania w ciężkich walkach przedostała się na tereny Puszczy Solskiej.

W trakcie uroczystości młodzież z LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim przedstawiła ciekawy montaż słowno-muzyczny "Za sprawiedliwą bili się rzecz". Po części artystycznej odbyła się Msza św., Apel pamięci, salwa honorowa oraz złożeno wieńce i wiązanki kwiatów.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Nowosiółki

Zaproszeni przez Pana Daniela Pawłowskiego, sołtysa wsi Nowosiółki, wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi przedstawiliśmy inscenizację wydarzeń, jakie rozegrały się wiosną 1944 na ziemiach wschodniej Polski. Nasza inscenizacja pozwoliła ukazać tragizm tamtych dni bedąc “żywą lekcją historii” dla obecnych.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

76 rocznica Rzeczpospolitej Józefowskiej

2 czerwca uczestniczyliśmy w obchodach 76 rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości. Pamięć ofiar hitlerowskich mordów została uczczona Msza św. oraz złożeniem wieńców przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańców. Zaprezentowany został także pomysł upamiętnienia żołnierzy AK i WiN, pochodzących, mieszkających lub walczących w czasie II Wojny Światowej na terenie dzisiejszej gminy Józefów. Inicjator projektu, prezes józefowskiego koła ŚZŻAK – Pan Andrzej Wojtyło został odznaczony orderem Pro Patria.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Zwierzyniec

26 maja odbył sie zjazd 9 PP Legionów Armii Krajowej w Zwierzyńcu.

Nasza grupa zaprezentowała obóz partyzancki i sprzęt sanitarny.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

75 rocznica obrony Brzezin, śladami por. Stefana Kobosa ps. „Wrzos”

25 maja odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy obrony Brzezin – śladami por. Stefana Kobosa ps. „Wrzos”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą. Następnie, w miejscu zabudowań gdzie ukrywał się żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego por. Stefan Kobos odsłonięto dwie tablice informacyjne poświęcone pamięci jego i najblizszych współpracowników - Eugeniusza Szczepańskiego i Edmunda Szczepańskiego, aresztowanych w 1956 roku przez UB. Odsłonięta została również tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej, kompanii Narol III plutonu Brzeziny Bełżyckie. Na zakończenie uroczystości przedstawiliśmy wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi inscenizację wydarzeń obrony Brzezin z 22 maja 1944 roku. Próba pacyfikacji wsi przez UPA została odparta przez żołnierzy AK wraz ze wspierającymi ich mieszkańcami Brzezin.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

73 rocznica odbicia więźniów z ZK Zamość

12 maja br. zorganizowaliśmy inscenizację akcji oddziału por. Romana Szczura ps. "Urszula". Dobrze zaplanowana i sprawnie przeprowadzona akcja zakończyła się odbiciem ponad 300 osób osadzonych w komunistycznym więzieniu w Zamościu.

Akcja ta stała się symbolem walk partyzanckich.

Nasza inscenizacja spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnych mediów.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

V Rajd Ordona

5 maja, na zaproszenie GRH ORDON w ramach V Rajdu Ordona na żołyńskim rynku odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z czasów okupacji hitlerowskiej, które rozgrywały się na terenie Żołynii. Przy wsparciu władz samorządowych do widowiska włączyli się miłośnicy lokalnej historii. Również młodzież i mieszkańcy z zaanagażowaniem włączyli się w w to wydarzenie.

Po inscenizacji udaliśmy się na miejsce pierwszego, leśnego pochówku Ordona w okolicach Julina.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Odznaczenie dla Andrzeja Sokala

1 maja br. podczas premiery filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej” w Biłgorajskim Centrum Kultury, nasz Przyjaciel, Andrzej Sokal został pośmiertnie uhonorowany odznaką "Zasłużony dla SZZAK". Był on współzałożycielem Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir i jej wieloletnim przewodniczącym.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Zaboreczno

Na zaproszenie GRH 9 Pułku Piechoty Legionów uczestniczyliśmy w inscenizacji w Zaborecznie.

Przedstawiliśmy walkę zbrojną oddziałów partyzanckich z wojskiem niemieckim oraz oddaliśmy tragizm wydarzeń jakie rozegrały się w okresie II Wojny Światowej na terenech okolicznych miejscowości.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Panu Andrzejowi Krasnowskiemu.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

"WIR" w "KRZYKU"

W marcowe popołudnie gościliśmy w Fundacji Pomocy Dzieciom “Krzyk”.
W ramach projektu “Różnorodność nas uskrzydla” opowiadaliśmy o naszej lokalnej historii, naszych zainteresowaniach, zrealizowanych przedsięwzięciach a także o planach dalszych inscenizacji i nowych inicjatywach. Nasza prezentacja spotkała się z zainteresowaniem młodych słuchaczy i mamy nadzieję, że poszerzą nasze grono.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Premiera filmu "Wszystko dla Polski"

22 marca 2019 r.w kinie Stylowy w Zamościu miała miejsce uroczysta premiera filmu „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” wyprodukowanego przez ŚZŻAK Okręg Zamość i Telewizję Polską S.A. TVP3 Lublin. Film w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków przypomina strukturę oraz historię działalności II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej, który uznawany jest za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyznie po 1947 roku.

Sceny fabularyzowane zostały nakręcone m.in. z udziałem przedstawicieli naszej grupy.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Inscenizacja w Potoku Górnym

Przy współudziale młodzieży z Gimnazjum w Szyszkowie przygotowaliśmy inscenizację odwołującą się do tragicznych wydarzeń jakie rozegrały się na terenie gminy Potok Górny w grudniu 1943 roku - okrucieństwo niemieckich żołnierzy mordujących ludność cywilną oraz niewyobrażalne męczeństwo błogosławionego księdza Błażeja Nowosada, który zginął z rąk nacjonalistów ukraińskich i żołnierzy niemieckich za ukrywanie partyzantów. Mimo męczarni nie wydał nikogo.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rocznica rozstrzelania rodziców i siostry Konrada Bartoszewskiego

24 lutego 2019 roku minęlo 76 lat od rozstrzelania przez hitlerowców w Józefowie rodziców i siostry dowódcy AK i patrona naszego oddziału - Konrada Bartoszewskiego, pseudonim "Wir". W niedzielne przedpołudnie uczestniczyliśmy w uroczystości upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Panu Romanowi Zegarlickiemu z SSPK II WS OR, reporter.horynieczdroj.pl.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Pamiętamy 2018

Jak co roku 1 listopada pragnęliśmy upamiętnić tych, co odeszli i tych co zginęli za Ojczyznę.

W tym roku na wieczną wartę odszedł nasz wieloletni Przewodniczący – Andrzej Sokal „Pefej”. Człowiek o charyzmatycznej osobowości, skupiony na kultywowaniu pamięci żołnierza polskiego i walk o niepodległość. Brakuje nam Jego obecności….

Znicze pamięci zapaliliśmy także na grobie por. Corda i naszego Przyjaciela mjr Stanisława Mazura, a także mjr Markiewicza ps „ Kalina”, oraz na Rapach, i na cmentarzu partyzanckim w Osuchach.

Nasze znicze zapłonęły także na grobie Antoniego Kurowskiego, partyzanta i wieloletniego członka grupy ps. "Zajączek" oraz na grobie innego wieloletniego członka naszej grupy, Stanisława Kurowskiego ps. „Kura”. Udaliśmy się też do Lublina na grób naszego patrona por. Konrada Bartoszewskiego i jego żony Niny Bartoszewskiej, przełożonej sanitariuszek Szpitala 665.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Na wzgórzach i w lasach Zielonego

15 lipca, w deszczowy niedzielny dzień uczestniczyliśmy w widowisku historycznym „Na wzgórzach i w lasach Zielonego” przedstawiającym heroiczną walkę polskich żołnierzy z okupantem niemieckim, a także tragiczne losy cywilnej ludności ziemi krasnobrodzkiej.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy serdecznie Panu Romanowi Zegarlickiemu z SSPK II WS OR, reporter.horynieczdroj.pl.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Nagrodzenie Dyplomem Uznania

7.10.2018r. na Gali koncertowej z udziałem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę otrzymaliśmy z rąk Wojewody lubelskiego Pana Przemysława Czarnka Dyplom uznania dla naszej działalności.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Wysiedlenie Łukowej

W niedzielne przedpołudnie 8 lipca wzięliśmy udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych związanych z wysiedleniem mieszkańców Łukowej. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 3 lipca 1943 roku, gdy deportowano na roboty przymusowe do Niemiec 2200 mieszkańców, w tym 682 dzieci. W czasie łapanki zginęło 51 mieszkańców, kilkudziesięciu osobom udało się uciec, a we wsi pozostawiono jedynie 300 osób.
Wspólnie z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami przygotowaliśmy inscenizację tych tragicznych wydarzeń.

Za udostępnienie zdjęć serdecznie dziękujemy Panu Romanowi Zegarlickiemu z SSPK II WS OR, reporter.horynieczdroj.pl

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rapy 2018

1 lipca br. zorganizowaliśmy piknik patriotyczny oraz przygotowaliśmy inscenizację tragicznych wydarzeń sprzed 74 lat- rozstrzelanie schwytanych pod Osuchami i skatowanych przez gestapo 65 partyzantów. Powiązani drutem kolczastym zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Rapy, to Biłgorajski Katyń, a nasze działania ukierunkowane są na utrwalenie w pamięci społeczeństwa ofiar tych tragicznych dla naszej, biłgorajskiej ziemi wydarzeń.

Inscenizacja i piknik zostały dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Biłgoraj, i za to wsparcie serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

74 rocznica Bitwy pod Osuchami

W niedzielne popołudnie 24 czerwca z zaprzyjaźnionymi grupami przygotowaliśmy inscenizację historyczną największej bitwy partyzanckiej - bitwy pod Osuchami. Inscenizacja została sfinsansowana ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Za wsparcie realizacji zadania serdecznie dziękujemy. Dzięki niemu mogliśmy przybliżyć licznie zgromadzonej publiczności tragedię tamtych dni i utrwalić pamięć bohaterskich postaw.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Kitów - inscenizacja tragicznej pacyfikacji

Wraz z mieszkańcami Kitowa i Tworyczowa oraz rekonstruktorami z innych grup przygotowaliśmy inscenizację pacyfikacji Kitowa, która miała miejsce 11 grudnia 1942 roku. Pacyfikacji dokonali funkcjonariusze SS i policji niemieckiej wspierani przez kolonistów w odwecie za atak partyzantów BCh i AK na zasiedloną przez niemieckich osadników sąsiednią wieś Nawóz. Tego tragicznego dnia zamordowali 164 mieszkańców Kitowa, w tym kobiety i dzieci. Zwłoki ofiar pogrzebano w zbiorowej mogile, obok miejsca egzekucji. Pacyfikacja Kitowa to jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie Zamojszczyzny.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

75 rocznica pacyfikacji Szarajówki

20 maja br. przygotowaliśmy inscenizację upamiętniającą zamordowanych lub spalonych żywcem przez oddziały SS, żandarmerii i Ukraińskiej Policji Pomocniczej 59 mieszkańców wsi Szarajówka. To tragiczne wydarzenie pozostało w pamięci ocalałych i okolicznych mieszkańców.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć Panu Arturowi Ciechiewicz, Foto-Ciech.
.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

72 rocznica odbicia więźniów- Zamość

8 maja br. razem z kolegami rekonstruktorami z innych grup zorganizowaliśmy inscenizacje akcji oddziału por. Romana Szczura ps. "Urszula" z 1946 roku. Podczas tej akcji odbili z komunistycznego więzienia w Zamościu ponad 300 osób, uwięzionych tam przez UB i NKWD. Znakomicie przygotowana i przeprowadzona akcja stała się symbolem nowej walki partyzanckiej tamtych lat.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć Panu Andrzejowi Kondrat.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Bieg Tropem Wilczym 2018

Również w bieżącym roku uczestniczylismy w patriotycznej imprezie Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg ten nazywany jest największym biegiem pamięci, gdyż oddaje hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 -1963.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Opłatek patriotyczny 2017

20 grudnia uczestniczyliśmy w Opłatku patriotycznym w Bondyrzu. Podczas spotkania zaprezentowana została wystawa Powstanie Zamojskie upamiętniająca tragiczne losy wysiedlanych podczas II wojny światowej polskich mieszkańców Zamojszczyzny oraz bohaterską postawę żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rajd grudniowy 2017

3 grudnia br. próbowaliśmy odtworzyć trasę przemarszu oddziałów partyzanckich AK, m.in. Wira i BCH, po przebiciu przez linię okrążenia niemieckiego pod Osuchami. Przebicie miało miejsce 24 czerwca 1944 roku. 20-kilometrową trasę rajdu ustaliliśmy na podstawie wspomnień partyzantów oraz relacji mieszkańców okolicznych wsi.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

11 listopada 2017

11 listopada br. uczestniczyliśmy w widowisku historycznym Moja Niepodległa 1920 w Łukowie. Swoim uczestnictwem pragnęliśmy uczcić odzyskanie niepodległości i oddać pamięć walczącym o nią.

Przedstawiliśmy potyczkę z bolszewikami, pokazując także rolę kobiet w ramach Ochotniczej Ligii Kobiet.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Pamiętamy 2017

1 i 2 listopada pragnęliśmy upamiętnić tych, co odeszli i tych co zginęli za Ojczyznę. Znicze pamięci zapaliliśmy:

-na cmentarzu w Biłgoraju pod pomnikiem poległych oraz na grobie por. Corda i zmarłego w tym roku naszego Przyjaciela mjr. Mazura;
- na Rapach, "małym Katyniu" partyzantów schwytanych po bitwie pod Osuchami, gdzie oddaliśmy im salwę honorową;
- w Biszczy, gdzie pochowany jest Antoni Kurowski nasz przyjaciel i wieloletni członek grupy "Zajączek", prawdziwy partyzant;
- w Łukowej na grobie wieloletniego członka naszej grupy, Stanisława Kurowskiego "Kury";
- na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zapaliliśmy kilkadziesiąt zniczy na grobach poległych i oddaliśmy ich pamięci salwę honorową;
- w Zwierzyńcu wyraziliśmy swą pamięć przy grobie mjr. Kaliny;

Członkowie naszej grupy zapalili także znicze pamięci na rozsianych po lasach pomnikach walk partyzanckich i Armii Krajowej.

W Lublinie udaliśmy się na grób naszego patrona por.Konrada Bartoszewskiego i jego żony Niny Bartoszewskiej, przełożonej sanitariuszek Szpitala 665.

Jak co roku, odwiedziliśmy również ich syna, Pana Piotra Bartoszewskiego.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Uroczystości pogrzebowe "Jara" i "Eama" - Żołnierzy Niezłomnych

W dniach 13-14 października w Lublinie, a następnie w Mokremlipiu i w klasztorze w Radecznicy odbyły się uroczystości pogrzebowe płk Mariana Pilarskiego - "Jar" i kpt. Stanisława Biziora - "Eam". Polska z ceremoniłem wojskowym pożegnała swoich bohaterów, zamordowanych przez władze komunistyczne, za to, że walczyli o wolną Ojczyznę. Ich szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w 2016 roku.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Brodziaki 2017

1 października uczestniczyliśmy w IV Pikniku Historycznym zorganizowanym we współpracy z OSP Brodziaki oraz GOK Biłgoraj. Przygotowana przez nas inscenizacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności, nie tylko lokalnej.

Za udostępnienie zdjęć serdecznie dziękujemy Panu Leszkowi Drzał ze Studio Video z Czudca.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Ulanów 2017

Sobotnim popołudniem 29 lipca rozbiliśmy obóz partyzancki w Ulanowie. Nasza obecność towarzyszyła uroczystościom upamiętniającym działalność Armii Krajowej na terenie powiatu ulanowskiego. Gościem specjalnym była Pani Maria Mirecka-Lorys, ps. Marta, działaczka podziemia narodowego w latach 1939-1945, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Szczebrzeszyn - 73 rocznica wkroczenia AK

23 lipca br. w ramach uroczystości religijno-patriotycznych upamiętniających 73 rocznicę wkroczenia do Szczebrzeszyna oddziału Armii Krajowej Tadeusza Kuncewicza Podkowy przygotowaliśmy inscenizację zdobycia ratusza i potyczki.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Radecznica 2017

W dniach 8-9 lipca br. uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Radecznicy. Przygotowaliśmy inscenizację potyczki z Niemcami.

W ramach uroczystości odbyły się m.in. spotkanie z mjr Zbigniewem Matysiakiem ps. Kowboj, zawody strzeleckie, spotkanie z dyrektorem IPN w Lublinie oraz pokaz pojazdów militarnych i koncert patriotyczny.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

73 Rocznica rozstrzelania partyzantów Rapy

Rankiem 4 lipca1944 roku gestapowcy wyprowadzili ze swojej biłgorajskiej siedziby partyzantów schwytanych w walce pod Osuchami. Skatowanych w trakcie przesłuchań związali drutem telefonicznym i okolo 60-ciu wywieźli pod eskortą do lasu pod Rapami, gdzie roztrzelali ich strzałem w tył głowy.

2 lipca br. odtworzyliśmy to tragiczne wydarzenie, aby uczcić pamięć poległych.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Bitwa pod Osuchami

25 czerwca 2017 roku razem z zaprzyjaźnionymi grupami przygotowaliśmy inscenizację historyczną upamiętniającą 73 rocznicę bitwy pod Osuchami. Była to największa bitwa w ramach niemieckiej akcji Sturmwind II skierowanej przeciwko polskim partyzantom.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Książka Szpital Leśny AK 665 - spotkania autorskie

W dniu 23 czerwca w UG Biłgoraj, a w dniu 24 czerwca w ziemiance Wira odbyły się spotkania autorskie z Panem Januszem Skowrońskim poświęcone najnowszej książce Szpital Leśny AK 665. W czasie spotkań zebrani poznali kulisy poszukiwań materiałów o dziejach Szpitala 665 oraz o dalszych losach związanych z nim bohaterów - partyzantów z Puszczy Solskiej. Po spotkaniach był czas na rozmowy z autorem.

W czasie spotkania w Ziemiance świętowaliśmy także 60 urodziny Bogusia - naszego kolegi Rzeszowa. Sto lat Boguś!

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rajd Ostoi

Na zaproszenie naszych Przyjaciół z Łukowa w dniach 3-4 czerwca wzięliśmy udział w pieszym rajdzie pamięci w setną rocznicę urodzin kpt. Wacława Rejmaka ps. Ostoja dowódcy Oddziału Partyzanckiego I Batalionu 35 Pulku Piechoty Armii Krajowej. 32-kilometrowa trasa rajdu wiodła nas przez miejsca ważne dla miasta Łuków i ziemi łukowskiej, a rozpoczęliśmy go spod pomnika pamięci żołnierzy poległych pod Grezówką w 1944r roku.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Towarzystwu Przyrodniczo-Historycznemu Orlik.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

74 rocznica Rzeczpospolitej Józefowskiej

3 czerwca br. wzięliśmy udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych upamiętniających 74 rocznicę pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości oraz utworzenia Rzeczpospolitej Józefowskiej. Przez ponad trzy tygodnie czerwca 1943 roku w Józefowie nie było władz okupacyjnych, a władanie miastem w tym czasie przejęli partyzanci ratując życie wielu mieszkańcom.

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć: bilgoraj.com oraz mok.jozefów.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Otwarcie Szpitala 665

28 maja br dokonaliśmy otwarcia odbudowanego schematu Szpitala nr 665. W uroczystości towarzyszli nam członkowie rodzin sanitariuszek i żołnierzy z ochrony Szpitala, zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcji historycznej oraz liczne grono mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych i mediów. Był to jedyny tego rodzaju szpital partyzancki w kraju. Zbudowany z wykradzionego Niemcom baraku, osadzony wokół olbrzymiej jodły na trudno dostępnych bagiennych terenach, a jednocześnie tylko 1200 m od obozu Wira. Historię Szpitala zamieściliśmy na tablicach pamiątkowych.

Nasza uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą odprawioną przez Naszego Przyjaciela Księdza Łukasza przy oryginalnym ołtarzu partyzanckim wypożyczonym dzięki uprzejmości Pana Edmunda z Muzeum w Bondyrzu.

Zespół Aleksandrowiacy umilał śpiewem naszą uroczystość.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Szarajówka - 74 rocznica spalenia mieszkanców

8 maja 1943 roku 59 mieszkanców Szarajówki zostało zamordowanych lub spalonych żywcem przez oddziały SS, żandarmerii i Ukraińskiej Policji Pomocniczej. Zginęli, bo byli Polakami.

W niedzielę, 21 maja br. uczciliśmy pamięć pomordowanych uczestnicząc wraz z mieszkańcami miejscowości i władzami gminy we Mszy świetej. Uczniowie Szkoły w Chmielku przygotowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie uroczystości obecne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

"Bylo, nie minęło...." przy odbudowie Szpitala 665

Od planów przeszliśmy do działania i prace przy odbudowie Szpitala 665 posuwają sie w szybkim tempie. Dzisiaj odwiedził nas Pan Adam Sikorski z ekipą "Było, nie minęło....".

Uroczyste otwarcie planujemy w dniu 28 maja.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Bieg Tropem Wilczym Bilgoraj2017

ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy pozostał po nich w białym śniegu ich ślad wilczy…” [Z. Herbert]

Aby historia już nie milczała w dniu 26 lutego uczestniczyliśmy w patriotycznej imprezie Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to impreza towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamieci Żołnierzy Wyklętych, zwana największym biegiem pamięci. Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz propagowanie wiedzy o historii najnowszej. Długość trasy biegu 1963 metrów upamiętnia rok śmierci ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka Lalka.

Dziękujemy bilgoraj.com.pl za udostępnienie zdjęć.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Spotkanie opłatkowe 2017

W niedzielne przedpołudnie 8 stycznia spotkaliśmy się w schronie Wira, aby staropolskim obyczajem podzielić się opłatkiem i złożyć sobie noworoczne życzenia. Oby ten Nowy Rok był dla nas dobry i owocny.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Bylo... nie minelo" i "Odkrywca" w Szpitalu nr 665

W sobotni jesienny poranek wraz z Panem Adamem Sikorskim i ekipą "Było... nie minęło" oraz naszymi Przyjaciółmi wyruszylismy od schronu "Wira", aby przemierzajac lasy Puszczy Solskiej poszukiwać śladów historii na miejscu Szpitala nr 665. Naszym poczynaniom towarzyszył Pan Janusz Skowroński z miesięcznika "Odkrywca". Niedaleko bunkra, na Kaplicznej Górze umieściliśmy kapliczkę wraz z rzeźbą ufundowaną i wykonaną przez Pana Krzysztofa Miazek z Górecka Kościelnego.

"Szpital nr 665" - bohater tego odcinka to jedyny tego rodzaju szpital partyzancki w kraju. Zbudowany został z "pożyczonego nocą" od Niemców baraku i osadzony wokół olbrzymiej jodły, tworzącej naturalną zasłonę. O wyposażeniu Szpitala i poświęceniu służby sanitarnej napiszemy więcej w kolejnych etapach realizacji naszych planów.

Emisja odcinka w TVP Lublin odbędzie się w styczniu 2017, a artykuł ukaże się w styczniowym numerze Odkrywcy. Natomiast w grudniowym numerze Odkrywcy zostanie zamieszczony artykuł o "Wirze" i o nas!

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Rajd szlakiem obozów partyzanckich 2016

Razem z OSP Brodziaki i naszymi Przyjaciółmi wyruszyliśmy na doroczny Rajd. Tegoroczna trasa liczyła około 20 km i wiodła od obozu partyzanckiego J. Steglińskiego "Corda" pod Brodziakami. Mapa partyzancka zaprowadziła nas przez urokliwe lasy aleksandrowskie pod pomnik upamiętniający spaloną gajówkę Starzyzna pod Margolami, a następnie do miejsca obozu partyzanckiego BCh J. Mazura "Skrzypika" pod Margolami, potem do obozu A. Haniewicza "Woyny" z I Kompanii Sztabowej Inspektoratu Zamojskiego AK nad rzeczką Stuczek. Jesienna aura i wymagające tereny bagienne nie przeszkodzily nam dotrzeć w miejsca potyczek partyzantów AK z Niemcami na Kobylim Grzbiecie oraz na górze Okno, czy do gajówki Okno, a stamtąd do miejsca Szpitala Partyzanckiego "665". Rajd zakończyliśmy w odbudowanej przez nas ziemiance oddziału K. Bartoszewskiego "Wira" pod Trzepietniakiem.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

73 rocznica pacyfikacji wsi Małoniż

Na zaproszenie naszego Przyjaciela Marka Gwoździuka wzięliśmy udział w pełnej dramatyzmu historycznej inscenizacji pacyfikacji wsi Małoniż. Inscenizacja odtworzyła aresztowania, wywiezienie i rozstrzelanie mieszkańców, jakie miały miejsce 13.11.1943 roku.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Pamiętamy 2016

1 listopada pamiętając o tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny oddaliśmy honory wojskowe i salwę honorową oraz zapaliliśmy znicze pamięci pod pomnikiem Biłgorajskiego Katynia na Rapach, a także pod pomnikiem poległych w bitwie pod Osuchami. Nasze znicze zapłonęły także na kilkudziesięciu grobach partyzantów, którzy polegli w tej bitwie, a o których niestety nikt nie pamietał.

Jako wyraz naszej pamięci zapaliliśmy znicze na grobie mjra Markiewicza Kaliny w Zwierzyńcu oraz w Biłgoraju przy Pomniku żołnierskim. Odwiedziliśmy także grób rotmistrza Antoniego Kurowskiego "Zajączka" i Stanisława Kurowskiego Kury, którzy odeszli z naszego oddziału na wieczną służbę.

Na lubelskiej nekropolii oddając honory wojskowe zapaliliśmy znicz na grobie naszego patrona - Konrada Bartoszewskiego "Wira" i jego żony Janiny Roguskiej-Bartoszewskiej "Niny", sanitariuszki. Spotkaliśmy się również z ich synem, a naszym Przyjacielem - Piotrem Bartoszewskim. Spotkanie poświęcone było pamięci poległych bohaterów.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Film "Powstanie Zamojskie"

W dniach 26-27.10.2016 r. braliśmy udział w zdjęciach do filmu "Powstanie Zamojskie". Pierwszego dnia nagrywaliśmy przy ziemiance "Wira" obok Aleksandrowa. Drugi dzień spędziliśmy w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Spotkanie u mjra Stanisława Mazura

Wielkim zaszczytem dla nas była dzisiejsza wizyta u Państwa Mazurów.

Wyrazy uznania dla naszej działalności i wsparcie jakie otrzymaliśmy od Pana Stanisława Mazura - "Wrzosa", obecnie majora w stanie spoczynku, a w latach wojny żołnierza czynnie walczącego o wolność naszej Ojczyzny, są dla nas honorowym wyróżnieniem.

Uznanie w oczach "Chłopca z lasu" jest dla nas powodem do dumy i zachętą do kontynuowania dalszych projektów.

Panie Majorze dziękujemy i życzymy zdrowia!

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Otwarcie odbudowanego schronu -15.10.2016r.

Nareszcie nadszedł wyczekiwany dzień... Pełni dumy z wielką przyjemnością gościliśmy naszych Przyjaciół i Gości na otwarciu odbudowanego schronu. Uroczystość, którą zorganizowaliśmy we współpracy z Gminą Aleksandrów miała charakter patriotyczno-religijny.

Odbudowany schron mieści się dokładnie w tym samym miejscu, w którym w 1944 roku mieścił się schron żołnierzy oddziału Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir. W tym miejscu była zlokalizowana szkoła podoficerska - Kurs Młodszych Dowódców Piechoty, dla których hasłem przewodnim było zawołanie Bóg - Honor - Ojczyzna".

Schron odbudowalismy w realnym kształcie, który wyznaczyły odkopane słupy. Przygotowując wyposażenie bazowalismy także na zdjęciach "Fotografa" partyzantów - Edwarda Buczka. W ziemiance zorganizowana została czasowa wystawa fotograficzna dokumentująca życie żołnierzy AK.
Nasza inicjatywa nie byłaby możliwa bez wsparcia życzliwych nam osób i sponsorów, a przede wszystkim Pana Zygmunta Gontarza- właściciela działki, Ministerstwa Obrony Narodowej i Pana Józefa Białego - Wójta gminy Aleksandrów. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom wspierającym i sponsorom, a bilgoraj.com za udostępnienie niektórych zdjęć.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Inscenizacja bitwy pod Osuchami

Dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w walce z okupantem o wolność Ojczyzny w październikowe popołudnie przygotowaliśmy inscenizację bitwy pod Osuchami z 1944 roku.

Nasza inscenizacja była żywą lekcją historii dla młodych, a hołdem pamięci dla starszych pokoleń i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem lokalnej społeczności.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

60 rocznica wkroczenia Zaporczyków do Czudca

Zaproszeni przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej we współpracy z IPN wzięliśmy udział w inscenizacji przypominającej sylwetkę majora Hieronima Dekutowskiego - ps. "Zapora" oraz bezkrwawego wkroczenia jego oddziału do Czudca.

Żołnierze oddziału Zapory byli życzliwie witani przez miejscowych, jednak szybko musieli wycofać się, gdyż informacja o ich akcji trafiła do NKWD.

Dzisiejsi mieszkańcy Czudca licznie przybyli aby zobaczyć inscenizację i wziąć udział we Mszy św. oraz w projekcji filmu o Zaporze.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Miesięcznik "Odkrywca przy budowie schronu"Wira"

Budowany przez nas schron Wira spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem ze strony redakcji miesięcznika Odkrywca. 27 sierpnia br. Pan Janusz Skowroński towarzyszył nam w trakcie dalszych prac, a także wędrówki po lasach aleksandrowskich do miejsca stacjonowania jedynego w Polsce partyzanckiego szpitala leśnego AK "665".

Uroczyste otwarcie schronu planujemy na drugą połowę października br., a redakcja "Odkrywcy objęła całe wydarzenie patronatem prasowym.

Efekty prac są aktualizowane w Kronice budowy schronu poniżej.

Zdjęcia z pobytu redaktora "Odkrywcy" - 27 sierpnia 2016

"Było nie minęło przy budowie schronu"Wira"

Ekipa programu Było nie minęło z Panem Andrzejem Sikorskim zawitała na Trzepietniak, aby tym razem towarzyszyć nam już przy odbudowie schronu. Temu co robimy zechciał bliżej przyjrzeć się także Pan Piotr Bartoszewski - syn "Wira". A u nas prace trwały w najlepsze. Efekty prac są aktualizowane w Kronice budowy schronu poniżej.

Zdjęcia z pobytu ekipy filmowej - 13 sierpnia 2016

Kronika budowy schronu "Wira"

Aby ocalić o zapomnienia historię naszego terenu, oddać hołd ludziom ją tworzącym i przekazać ją przyszłym pokoleniom, w ubiegłym roku zaczęliśmy snuć plany rekonstrukcji partyzanckiego schronu "Wira" na Trzepietniaku. W miejscu tym w latach 1943-1944 mieściła się szkoła podoficerska - Szkoła Młodszych Dowódców Piechoty, magazyn broni oraz schronienie dla partyzantów, co jest upamiętnione wzniesionym w tym miejscu pomnikiem. Przy okazji budowy schronu nasz oddział dokonał odnowienia pomnika.

Od planów przeszliśmy w etap realizacji i zaczynamy

Przygotowanie materiału 6-12 lipca 2016

Ruszamy ... 13 sierpnia 2016

Odnowienie pomnika Szkoły Podchorążych i szpitala partyzanckiego

14 sierpnia 2016

15 sierpnia 2016

19 sierpnia 2016

Wkroczenie oddziału AK do miasta - Szczebrzeszyn 2016

W niedzielę 24 lipca w Szczebrzeszynie odbyły się patriotyczno-religijne uroczystości związane z 72. rocznicą wkroczenia do miasta oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. Podkowa.

Po Mszy św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy AK przygotowaliśmy inscenizację zdobycia ratusza. Apel pamięci i salwa honorowa poprzedziły złożenie wieńców przy pomniku AK. Na zakończenie uroczystości upamiętniającej wkroczenie oddziału "Podkowy" defilowaliśmy przez miasto powitani jak 72 lata temu wiązankami polnych kwiatów.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Konspiracja w klasztorze - Radecznica 2016

2-3 lipca br. braliśmy udział w uroczystościach upamiętniających działalność II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej na terenie klasztoru, obecnie Bazyliki Objawień Św. Antoniego w Radecznicy. Odtworzyliśmy przysięgę partyzancką w Bazylice, a także przygotowaliśmy inscenizację obrony wsi polskiej przez oddział Armii Krajowej przed bandą UPA.

Organizatorem było Stowarzyszenie Głos Bohatera. W programie uroczystości znalazły się także: wystawa poświęcona płk. Marianowi Pilarskiemu ps. "Jar", zawody strzeleckie, spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, ognisko w towarzystwie kombatantów, uroczysta Msza Święta oraz wręczenie awansu Janowi Hadamowi ps. "Agrest" wraz z ceremoniałem wojskowym.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Film można obejrzeć tutaj.

72 rocznica rozstrzelania partyzantów na Rapach

4 lipca 1944 r, Niemcy rozstrzelali w lesie na Rapach kilkudziesięciu wziętych do niewoli żołnierzy AK i BCh. Mord ten jest określany mianem "Biłgorajskiego Katynia", gdyż pojmanych zabito strzałem w tył głowy. Obecnie w lesie na Rapach znajduje się krzyż i pamiątkowa tablica z wyrytymi nazwiskami 65 zamordowanych partyzantów.

3 lipca br. reprezentacja naszej grupy wzięła udział w upamiętnieniu 72 rocznicy tego wydarzenia. W asyście pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz samorządowych złożylismy wieńce i zapaliliśmy znicze pod Krzyżem.

Zaszczepiliśmy też pamięć o tym wydarzeniu młodemu pokoleniu.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

72 rocznica bitwy pod Osuchami

Aby uczcić pamięć poległych 72 lata temu partyzantów pod Osuchami przygotowaliśmy wraz z zaprzyjaźnionymi grupami inscenizację nawiązującą do ostatnich dni walki. Wykopaliśmy ziemianki dla ludności cywilnej, przygotowaliśmy dramatyczną potyczką z przeważającymi siłami wroga, a także ukazaliśmy poświęcenie sanitariuszek. Odtworzyliśmy ukrywanie się na drzewach, gdzie najczęściej spotykała partyzantów śmierć. Tylko nielicznym udało wyrwać się z kotła okrążenia i ocalić swoje życie.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Szarajówka - 73 rocznica spalenia mieszkańców

18 maja 1943 roku, we wtorkowy poranek wychodzący do pracy na pole mieszkańcy Szarajówki (pow. biłgorajski) zauważyli, że wieś otaczana jest z trzech stron przez ludzi w mundurach - oddziały SS, żandarmerii i Ukraińskiej Policji Pomocniczej. Od strony Chmielka tymczasowo istniała luka w zaciskającym się pierścieniu, dzięki czemu kilku mieszkańcom udało się uciec. Tych, którzy zostali otoczeni spotkał tragiczny los kilka osób zostało zamordowanych a pozostałych zapędzono do stodół i budynków, które podpalono. 59 mieszkańców Szarajówki zostało zamordowanych lub spalonych żywcem, najmłodszy Józio Furgała miał 6 miesięcy

W niedzielę, 15 maja br. uczciliśmy pamięć pomordowanych uczestnicząc w uroczystościach patriotyczno-religijnych upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 73 lat.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Zamość - 70 rocznica odbicia wieźniów

Około godziny 21-ej, 8 maja 1946 roku 12-osobowy oddział por. Romana Szczura ps. Urszula zaatakował komunistyczne więzienie w Zamościu uwalniając ponad 300 osób uwięzionych przez UB i NKWD. Ze względu na jej znakomite przygotowanie i przeprowadzenie oraz liczbę uwolnionych była jedna z najsłynniejszych, najbardziej brawurowych i spektakularnych akcji partyzanckich w tamtym okresie. Rozkaz uwolnienia więźniów politycznych wydał por. Marian Pilarski "Jar".

W ciagu kilku dni 20 więźniów, głównie z niskimi wyrokami powróciło do więzienia z własnej woli. Kilku zatrzymała milicja. Za pozostałymi 254 więźniami rozesłano listy gończe. Uwolnieni więźniowie polityczni ukrywali się do amnestii ogłoszonej wiosną 1947 roku.

8 maja 2016 roku, w 70 rocznicę tych wydarzeń na zaproszenie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość - organizatora uroczystości, przygotowaliśmy we współpracy z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi, władzami Zakładu Karnego w Zamościu oraz młodzieżą z zamojskich szkół inscenizację historyczną.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Obchody 3 Maja - Zóltance 2016

Uroczystości 3 Maja obchodziliśmy w tym roku w miejscowości Zółtańce pod Chełmem.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło Bogusława Wolniewicza "Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć". Święto rozpoczął koncert Chełmskiej Orkiestry Dętej. Po nim, wraz ze Stowarzyszeniem "Kresy-Pamięć i Przyszłość" przed Dworkiem "Pan Tadeusz" uroczyście rozpoczęliśmy obchody święta w/g ceremoniału wojskowego. Po meldunku złożonym wójtowi Gminy Chełm przez prowadzącego Krzysztofa Krzywińskiego, oddano honory proporcowi odznaczonemu przez Zarząd Główny AK - Krzyżem Obrony Wołynia. Następnie odśpiewano hymn państwowy, a po nim został odegrany na trąbce sygnał"Cisza"- ku pamięci poległym za wolność ojczyzny. Trzykrotna salwa honorowa zakończyła otwarcie uroczystości.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

BYŁO NIE MINĘŁO - Schron partyzancki obozu Wira i szpital 665

W maju 2016 roku byliśmy gośćmi jednego z odcinków Było nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii. Adam Sikorski wraz z ekipą tym razem wyruszył w nasze strony. Bohaterem odcinka była odbudowa schronu obozu partyzanckiego Wira, usytuowanego w lasach aleksandrowskich, niedaleko Kaplicznej Góry, gdzie w latach 1943-1944 mieściła się szkoła podoficerska - Szkoła Młodszych Dowódców Piechoty, magazyn broni oraz schronienie dla partyzantów.
Jako Stowarzyszenie, za zgoda właściciela terenu planujemy odtworzyć schron, w oparciu o zachowane zdjęcia i opis na miejscu zniszczonej przez Niemców konstrukcji.
Wraz z ekipą, poprzez bagienne tereny powędrowalismy także w miejsce, gdzie w 1944 roku mieścił się szpital partyzancki 665. Być może kiedyś i tutaj uda nam się podjąć prace pozwalające upamiętnić to miejsce i przywrócić należną mu pamięć

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Józefów 2016 73 rocznica rozstrzelania rodziny Bartoszewskich
oraz otwarcie wystawy Konrad Bartoszewski
Wir

W niedzielę 28 lutego br, uczestniczyliśmy w 73-tej rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców na rynku w Józefowie rodziców oraz siostry patrona naszego oddziału, porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. Wir. Zostali rozstrzelani z powodu odbicia Konrada Bartoszewskiego i Hieronima Miaca "Korsarza" z miejscowego posterunku przez oddział Czesława Muzacza "Selim". Wir, aby ustrzec mieszkańców Józefowa przed zemstą Niemców nie zdecydował się na atak i odbicie swojej rodziny.

Po uroczystej Mszy Świętej w intencji rodziny "Wira" i "Żołnierzy Wyklętych", złożylismy pod pamiątkowymi tablicami kwiaty i znicze.

Następnie wzięliśmy udział w otwarciu wystawy "Konrad Bartoszewski Wir, powstałej z inicjatywy Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Wystawa dokumentuje jego dzieciństwo, czasy okupacji, okres powojenny, a także karierę zawodową oraz miejsca pamięci pomordowanych podczas II Wojny Światowej. Wykorzystane materiały pochodzą ze zbioru rodziny Bartoszewskich. Gościem honorowym wystawy był i konsultacji merytorycznych udzielił syn - Pan Piotr Bartoszewski.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

91 urodziny mjra Stanisława Mazura

Wraz z zespołem "Głosu Bohatera" świętowaliśmy 91 urodziny majora Stanisława Mazura - Wrzosa.
Pan major od 1943 roku brał czynny udział w walce z Niemcami. Uczestniczył m. in. w odbiciu więźniów z więzienia w Biłgoraju. W maju 1942 roku rozpoczął pracę w elektrowni miejskiej. W sierpniu 1944 roku został aresztowany przez NKWD. Zdołał zbiec. Po raz drugi został aresztowany przez UB 29 listopada 1944 roku. Był najmłodszym więźniem. 28 stycznia 1945 roku wraz ze współwięźniami został odbity z więzienia przez lotny oddział por. Bartoszewskiego -
Wira". Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Rzeczpospolita Bielińska - Bielin 2016

A po tych wszystkich, którzy szli przed nami
Z krzykiem: Ojczyzno
i z męką szaloną,..
Za śmierć dla jutra, za ten lot sloneczny,
O Polsko! Odmów:
odpoczynek wieczny!…”

Tereny Wołynia były swiadkami tragicznych wydarzeń w dziejach narodów polskiego i ukraińskiego. Lato 1943 roku przeszlo do historii jako Rzeź Wołyńska. UPA pacyfikowało polskie miejscowości, zabijali, mordowali, dokonywali gwałtów, palili domostwa. Jak wspominaja świadkowie tych wydarzeń: byłeś winny, bo byłeś Polakiem, a jak byłeś Polakiem to powinieneś zginać.
Wieś Bielin, byla swiadkiem tych wydarzeń, swiadkiem bitew 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z Niemcami i Ukraińcami. Mieścilo się tutaj dowództwo polskich partyzantów, była jednym z najważniejszych ośrodków samoobrony Polaków. Przy kościele (obecnie cerkiew) był cmentarz, ale liczba zabitych byla ogromna - kilka tysięcy osób, wiec chowano ich w lesie, czesto bez trumien.
Dzisiaj, przy cerkwi są cztery symboliczne mogiły zbiorowe poległych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i tablica ich upamietniająca, a pod lasem jedynie niewielki cmentarz wojenny poświęcony pamieci 27 WDP Armii Krajowej oraz
Polakom poległym za wolność narodowi. Kilkanaście symbolicznych mogił, a na tablicy pamiątkowej, jedynie kilkadziesiat nazwisk z tysiaca poleglych...
24 kwietnia 2016 roku na cmentarzu wojennym odbyły sie uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniajace pomordowanych mieszkańców ziemi wołynskiej oraz żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK walczących w obronie polskiej ludnośći.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Premiera filmu "Chłopcy z lasu"

19 marca 2016 roku w BCK Biłgoraj miała miejsce ogólnopolska premiera najnowszego filmu Wiesława Palucha Chłopcy z lasu". Jest to historia o życiu partyzantów AK Obwodu Biłgoraj, oraz tragicznym finale bitwy pod Osuchami. Symboliczny wymiar tej walki jest porównywalny do takich miejsc jak Monte Cassino, czy cmentarz Orląt Lwowskich i powinno znaleźć miejsce w zbiorowej pamięci Polaków. W filmie żołnierze opowiadaja m.in. o akcjach dywersyjnych, walkach i potyczkach z okupantem, próbie zlikwidowania zastępcy szefa gestapo Colba. W filmie wystąpili:
Roman Kicinski ps. "Orkan" - ur. w 1925r., żołnierz leśnego oddziału "Corda",
Stanisław Mazur ps. "Wrzos"
ur. 1925r., łacznik AK Komendy obwodu Biłgoraj,
Czesław Muzacz ps. "Selim" - (ur. w 1915 r., zm w 2014r.) dowódca oddziału partyzanckiego, komendant Rejonu AK Józefów pow. Biłgorajski, instruktor Kursu Młodszych Dowódców Piechoty dowodzonego przez "Wira
,
Henryk Nowicki ps. "Orzeł" - (ur. w 1924 r., zm w 2014)., należał do oddziału AK por. Edwarda Błaszczaka "Groma
,
Stanisław Skubis ps. "Hel" - ur. w 1927 r. żołnierz leśnego oddziału AK ppor. Józefa Steglinskiego ps. "Cord",
Marian Witkowski ps. "Witek" - (ur. w 1923, zm. 2012 ), żołnierz oddziału AK por. Edwarda Błaszczaka "Groma", od 1944 roku w oddziale "Wira" .
Obok żołnierzy wystąpiliśmy my oraz zaprzyjaźnione grupy: SRH 24 Jarosławska Dywizja Piechoty - Garnizonu Jarosław, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Ostheer", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Othala, Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, 545 Sperr-Division, SHR 9 Pułku Piechoty Legionów, Tomaszowski Klub Miłośników Historii i osoby niezrzeszone
Za zdjęcia odpowiedzialny byl Mirosław Basaj, a za montaż Piotr Glinski.
Zdjęcia z premiery można obejrzec tutaj.

Dzień Żołnierzy Wyklętych - Stalowa Wola 2016

W niedzielę, 28.02.2016 roku na zaproszenie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów wzięliśmy udział w obchodach "Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych" w Stalowej Woli, którego zwieńczeniem była inscenizacja historyczna pt. "Obława". Przedstawiała ona bitwę oddziałów partyzanckich z oddziałami sowieckimi. Wraz z kolegami z innych grup rekonstrukcyjnych z Polski i Słowacji przedstawilismy życie obozowe partyzantów oraz potyczkę z oddziałem sowieckim, która zakończyła sie porażką strony polskiej i wywiezieniem pozostałych przy życiu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego do katowni NKWD. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

 

Spotkanie opłatkowe 2016

W sobotę, 9 stycznia 2016 roku spotkaliśmy się w Osuchach przy ziemiance partyzanckiej, by zgodnie ze starym polskim obyczajem, podzielić się opłatkiem, zaśpiewać kolędy i życzyż sobie nawzajem wszystkiego co najlepsze w tym nowym roku. Oby dla nas rekonstruktorów był to czas owocny i pracowity. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

65 rocznica likwidacji II Inspektoratu Zamojskiego AK
Radecznica 2015

 

"Społeczeństwo, które strzela nigdy się nie da zbolszewizować. Bolszewizacja zapanuje dopiero, gdy ostatni żołnierze wychodzą z ukrycia i posłusznie stają w ogonkach. Właśnie w Polsce gasną dziś po lasach ostatnie strzały ostatnich Polaków, których nikt na świecie nie chce nazwać bohaterami." Józef Mackiewicz 1947 dla londyńskich Wiadomości
Z okazji 65 rocznicy likwidacji II Inspektoratu Zamojskiego AK w Radecznicy 05.07.2015 r. przygotowaliśmy przysięgę jaką składali członkowie powstałej w 1948 r. siatki konspiracyjnej zwanej II Inspektoratem Zamojskim AK, zorganizowanej przez Mariana Pilarskiego ps. "Jar", który po wojnie nie zamierzał złożyć broni, ale zebrał grupę ludzi i w ścisłej współpracy z klasztorem ojców bernardynów w Radecznicy podjął konspiracyjną walkę z komunistami. W 1950 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci. Ciała Pilarskiego do dzisiaj nie odnaleziono.
Ludność zgromadzona przed Urzędem Gminy mogła również w tym dniu obejrzeć inscenizację historyczną przedstawiającą uratowanie przez partyzantów więźniów, którzy mieli być rozstrzelani przez niemieckich żołnierzy.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Rapy 2015

Po bitwie pod Osuchami, 4 lipca 1944 r, Niemcy rozstrzelali w lesie na Rapach kilkudziesięciu wziętych do niewoli żołnierzy AK i BCH. Mord żołnierzy, którzy zostali straceni za "przynależność do band"- jak glosiło obwieszczenie, uznany jest za zbrodnię wojenną i określany mianem "Biłgorajskiego Katynia".
Pojmanych partyzantów zabito strzałem w tył głowy. Strzelano zarówno z broni krótkiej jak i z karabinów maszynowych. Niemcy planowali ukryć swój bestialski czyn przed światem i w miejscu gdzie pogrzebali ciała pomordowanych, posadzili młode sosny. Drzewka, które miały maskować tę okrutną zbrodnię pożółkły, a okolicznym mieszkańcom i rodzinom żołnierzy poszukującym swoich bliskich ukazała się straszliwa prawda. Obecnie w lesie na Rapach znajduje się krzyż i pamiątkowa tablica z wyrytymi nazwiskami 65 zamordowanych partyzantów.
5 lipca br. obchodzilismy 71 rocznicę tego wydarzenia, w której uczestniczyła reprezentacja naszej grupy. Pod Krzyżem w asyście pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz samorządowych złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


71 rocznica bitwy pod Osuchami
Osuchy 2015

 

Chcąc uczcić pamięć poległych partyzantów pod Osuchami postanowiliśmy w tym roku zbudować obóz partyzancki. Wykopaliśmy w ziemi bunkier i obudowaliśmy go drewnianymi balami. Całość przykryliśmy mchem. Obok sanitariuszki przygotowały szpital leśny, który wyposażyły w sprzęt medyczny z dawnych czasów. Wszystko było gotowe na uroczystości patriotyczno-religijne 28.06.2015 r. upamiętniające 71 rocznicę bitwy partyzanckiej pod Osuchami. W tym dniu wspólnie z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi przygotowaliśmy zasadzkę na ciężarówkę z niemieckimi żołnierzami. Serdecznie dziękujemy sponsorom:
Wójtowi Gminy Łukowa, Staroście powiatowemu Biłgoraja, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, właścicielowi tartaku Dariuszowi Bodysowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Józefów Leszkowi Dmitrocy, Władysławowi Futyma, Łukaszowi Futyma, Ryszardowi Osuchowi sołtysowi wsi Osuchy, Marianowi Klejmentowi lekarzowi weterynarii w Łukowej.
Dzięki ich wsparciu finansowemu i rzeczowemu udało nam się osiągnąć założone cele i pokazać ludziom jak kiedyś partyzanci żyli na skrawku swojej "Wolnej Ojczyzny" i walczyli z okupantem.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"Wieczornica partyzancka"

 

"Pamiętajcie, że skrawek tej ziemi na której się znajdujecie to już Polska - Wolna Polska" . Józef Stegliński "Cord" dowódca oddziału Armii Krajowej tak powiedział o swoim obozie partyzanckim znajdującym się w lesie pobliżu wsi Brodziaki, w którym stacjonowali partyzanci od lutego do końca czerwca 1944 roku. Obóz był schronieniem oddziału dywersyjno-szkoleniowego. Po dniu pełnym ciężkich ćwiczeń partyzanci siadali przy ognisku na swoim Wolnym Skrawku Ziemi, śpiewali pieśni patriotyczne, religijne i wesołe piosenki. 21.06.20015 r. wzięliśmy udział w pikniku Organizacji Pozarządowych "Łączy nas historia" w Brodziakach . Przygotowaliśmy obóz partyzancki oraz inscenizację historyczną odbicia mostu z rąk okupanta. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"Noc Kultury"

 

13.06.2015 r. w Biłgoraju odbyła się "Noc Kultury". Było to niezwykłe wydarzenie, które zachęcało do wyjścia z domu i wzięcia udziału w atrakcjach przygotowanych specjalnie z tej okazji. Nasz oddział wystąpił z krótką historyczną inscenizacją odbicia więźnia z rąk patrolu niemieckiego. Każdy przechodzień mógł spocząć w naszym obozie, obejrzeć broń i wyposażenie partyzanta. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"Rzeczpospolita Józefowska"

 

1 czerwca 1943 roku oddziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddział partyzantki radzieckiej zaatakowały Niemców wypierając ich z Józefowa. Dzięki tej akcji uratowano życie wielu mieszkańcom, a miejscowość nazwano "Rzeczpospolitą Józefowską". Przez ponad trzy tygodnie nie było tam władz okupacyjnych. Józefów dostał się we władanie partyzanckie, a sława tych wydarzeń obiegła całą Zamojszczyznę.
7.06.2015 roku uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotyczno-religijnych upamiętniających 72 rocznicę pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Rajd do obozu partyzanckiego Wira

 

"Będąc kiedyś w rodzinnych stronach, odwiedzałam miejsca uświęcone życiem i pracą partyzancką, między innymi Kapliczną Górę, gdzie obecnie stoi skromny obelisk ze skromnym jak on sam napisem, który mówi co i w jakim czasie miało tu miejsce. Obok zapadły dół - bunkier [...] Ja ten bunkier pamiętam takim żywym, jak on wtedy był, ze wszystkim co się w nim i wokół niego działo. [...] Obszerne pomieszczenie, w którym pośrodku stoi stół operacyjny, dalej apteczka, po obu bokach pod ścianami prycze, a na nich leżą ranni w akcji na pociąg niemiecki wiozący wojsko i prowiant na wschodni front. [...] Na zewnątrz bunkier był tak dokładnie zamaskowany, że niczym się nie różnił od reszty terenu, ot zwykły wzgórek, jakich tam było wiele, porośnięty młodą sośniną i wrzosem. [.] Od bunkra w różnych kierunkach, jak od mrowiska, chodzą chłopcy. Jedni siedząc czyszczą broń, inni uczestniczą w jakimś wykładzie, przeglądają jakieś mapy, inni jeszcze czymś zajęci, słowem bunkier wkoło tętni życiem. Były tam też prowadzone kursy dla młodych oficerów i dla chętnych, nauka strzelania, którą również i nam proponowano. [...] Stacjonował tam oddział porucznika Wira, do którego wszyscy lgnęli jak do ojca. Był bardzo lubiany i szanowany przez swoich podwładnych. Do tego bunkru - szpitala schodziło się po kilku schodkach. Obok wejścia po prawej stronie stała ławka, na której na chwilę usiadłyśmy, czekając na koniec operacji, ponieważ ja miałam mieć zabieg. [...] Tak więc ten bunkier był pierwszym szpitalem, zanim został wybudowany w Smreczynie szpital z prawdziwego zdarzenia. Był również szkołą kształcącą młodszych oficerów. Oddział porucznika Wira był bardzo liczny, było w nim dużo chłopców z pierwszej części Aleksandrowa. " "Życie partyzanckie - wspomnienia" Aniela Terlecka
31.05.2015 r. wyruszyliśmy na rajd pieszy do obozu partyzanckiego Wira. Na miejscu zobaczyliśmy dół po bunkrze, który wydał nam się bardzo duży. Obok ustawiony został pomnik-kamień, na którym widnieje napis informujący co znajdowało się w tym miejscu.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


72 rocznica spalenia mieszkańców Szarajówki
Szarajowka 2015

 

17.05.2015 r. uczciliśmy pamięć pomordowanych mieszkańców Szarajówki uczestnicząc w uroczystościach patriotyczno-religijnych upamiętniających wydarzenia sprzed 72 lat. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Zasmyki -"Rzeczpospolita Zasmycka"
Zasmyki 2015

 

W latach 1943-1944 Zasmyki (przez miejscowych nazywane "Rzeczpospolita Zasmycka") były jedną z największych baz samoobrony ludności polskiej na Wołyniu , miejscem koncentracji i bohaterskich walk żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Obecnie w Zasmykach znajduje się cmentarz, na którym 25.04.2015 r. odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające pomordowanych mieszkańców Wołynia oraz żołnierzy, którzy polegli w walce i w obronie ludności polskiej w latach 1943 i 1944. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


72 rocznica rozstrzelania rodziny Bartoszewskich
Józefów 2015

 

"Kapitan Schupo podchodzi do rodziców i siostry Wira i ustawia ich na gruzach budek po-żydowskich. Równo pod rząd. Szybkim krokiem występuje pluton egzekucyjny Ukraińców i rozwija się w długą linię naprzeciw skazańców. Dzieli ich odległość może 10 metrów. Krzyk i płacz w tłumie kobiet i dzieci przeradza się w powszechny lament i ogólny szloch. Kapitan podnosi rękę do góry... W ciszę padają słowa tłumaczone przez jednego z żandarmów:..." skazani są dla przykładu. Za chwilę zostaną rozstrzelani za bunt, za gwałt na osobach niemieckiej policji... Jeżeli powtórzy się coś podobnego, nie będzie litości... Każdego bandytę spotka podobny los... Stary ojciec Wira drżącymi rękami obejmuje żonę i osiemnastoletnią córkę w ostatnim pożegnalnym uścisku. Całują się. Jeszcze znak krzyża na piersiach i prostują się patrząc prosto, nieugięcie w żołnierzy stojących naprzeciwko. Kapitan ironicznym ruchem podnosi rękę do czapki, po czym pada komenda. Sprawnym, automatycznym ruchem podnoszą się karabiny do twarzy. W niebo biją lamenty i pisk dzieci i kobiet. Matki zakrywają dzieciom głowy i same odwracają oczy od tego strasznego widoku. Rosłe draby w zielonkawych mundurach płazują tłum kijami i każą patrzeć. - Feuer! Cichy trzask salwy. Trzy biedne, zmęczone życiem ciała prężą się gwałtownie, drgając przez sekundę i podrzucone jakąś straszną siłą do góry, w martwym półobrocie upadają ciężko na ziemię. Podchodzi kapitan z wyciągniętym pistoletem, nachyla się nad leżącymi ofiarami i kilka razy strzela im w głowę. Zaległa straszna cisza, stokroć wymowniejsza i boleśniejsza niż niedawny lament. Tłum stoi w skupieniu czcząc zwłoki pierwszych bohaterów Józefowa."
- Zbigniew Jakubik "Czapki na bakier"

26.02.1943 r. w Józefowie zamordowano rodzinę naszego patrona por. Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir". Powodem rozstrzelania rodziców Wacława i Janiny oraz siostry Wienisławy było odbicie z miejscowego posterunku przez oddział Czesława Mużacza ps "Selim", Konrada Bartoszewskiego i Hieronima Miąca ps "Korsarz". Wir chcąc ustrzec mieszkańców Józefowa przed zemstą Niemców nie zdecydował się na atak i odbicie swojej rodziny. Przez to stał się symbolem walk i patriotyzmu. 01.03.2015 r. w 72 rocznicę uczciliśmy pamięć pomordowanej rodziny Konrada Bartoszewskiego w Józefowie. Złożyliśmy wieniec pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia oraz zapaliliśmy znicz na grobie rozstrzelanej rodziny. Pamiętamy też o Żołnierzach Wyklętych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Złożyliśmy im hołd na uroczystościach w Józefowie 01.03.2015 r.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Noworoczne spotkanie Forum Organizacji Pozarządowych
Bukowina 2015

 

07.02.2015 r. po raz drugi odbyło się spotkanie noworoczne organizacji pozarządowych, w którym braliśmy udział. To wspaniała okazja do integracji, wymiany doświadczeń oraz bliższego poznania się.


Spotkanie ze Szwadronem Podkarpacie

 

24.01.2015 r. pojechaliśmy na spotkanie opłatkowe przygotowane przez Szwadron Podkarpacie w barwach 20 Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego, nr którym bliżej poznawaliśmy się prezentując działalność naszych stowarzyszeń. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Spotkanie opłatkowe 2014

 

28.12.2014 r. życzyliśmy sobie dużo szczęścia, zdrowia, pomyślności. Obyśmy się spotkali za rok przy ognisku w tym samym gronie. Przy huku wystrzałów z broni wspominaliśmy z uśmiechem na twarzy przeżycia z ubiegłego roku. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Pamiętamy 2014

 

11.11.2014 r. pamiętając o bohaterach, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny zapaliliśmy znicze pod pomnikiem poległych w bitwie partyzanckiej pod Osuchami. Odwiedziliśmy także grób naszego Rotmistrza Antoniego Kurowskiego ps. "Zajączek", który w tym roku odszedł na wieczną chwałę.
12.11.2014 r. zapaliliśmy także znicze w lesie pod pomnikiem szpitala "665" oraz w obozie "Corda" i "Wira". Pojechaliśmy również do Lublina zapalić znicz na grobie naszego patrona Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" i jego żony Janiny Roguskiej-Bartoszewskiej ps. "Nina", która w czasie wojny była sanitariuszką. Przy okazji spotkaliśmy się z Piotrem Bartoszewskim, który wspominał swoich rodziców.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Odbicie mostu
Brodziaki 2014

 

19.10.2014 r. w Brodziakach zorganizowaliśmy inscenizację historyczną ukazującą zdobycie mostu przez oddziały partyzanckie. Inscenizacja nie była rekonstrukcją historyczną, ale nawiązywała do licznych akcji, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Zgodnie z hasłem "pokazaliśmy historię i ożywiliśmy pamięć", aby nikt nie zapomniał o bohaterach, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Pola Chwały
Niepołomice 2014

 

27 - 28.09.2014 r. uczestniczyliśmy w spotkaniu entuzjastów historii, gier wojennych i rekonstrukcji historycznych. Każdy mógł się podzielić swoją pasją, wymienić doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty. Takie spotkanie to doskonały, ciekawy i oryginalny sposób na przekazanie żywej historii. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Noc Kultury
Biłgoraj 2014

 

06.09.2014 r. włączyliśmy się w organizację Biłgorajskiej Nocy Kultury. Przygotowaliśmy obóz partyzancki, gdzie każdy mógł się zatrzymać, pośpiewać pieśni żołnierskie i zjeść grochówkę. Mieszkańcy Biłgoraja mogli obejrzeć rozbrojenie i wzięcie do niewoli niemieckiego patrolu. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Pomoc dla Michałka
Biłgoraj 2014

 

31.08.2014 roku chcieliśmy pomóc małemu Michałkowi, dlatego włączyliśmy się w akcję zbiórki pieniędzy na operację ratującą życie dziecku podczas Spotkania Miłośników Zabytków. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"Szlakiem walk partyzanckich" - rajd pieszy

 

15 sierpnia 2014 roku po raz czwarty wyruszyliśmy szlakiem walk partyzanckich. Trasa wiodła z Osuch przez Malce, Fryszarkę, Buliczówkę. Odwiedziliśmy bazę "Groma" na Malcach. Z Fryszarki przeszliśmy brzegiem Sopotu przez stanowiska partyzanckie: BH "Rysia", "Błyskawicy", "Burzy", "Skrzypika", "Woyny", "Wira", "Topoli". Spaliśmy pod "gołym niebem" na przygotowanych legowiskach, jedliśmy z kociołka i ogrzewaliśmy się przy ognisku śpiewając pieśni partyzanckie.


"Wieczornica Partyzancka"
Brodziaki 2014

 

10 sierpnia 2014 r. w Brodziakach odbyła się "Wieczornica Partyzancka" upamiętniająca oddział partyzancki AK "Corda" zorganizowana przez członków Związku Młodzieży Wiejskiej oraz OSP w Brodziakach. Chcąc pokazać innym jak mogło wyglądać miejsce, w którym ukrywali się przed okupantem żołnierze AK, zbudowaliśmy obóz partyzancki Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


64 rocznica likwidacji klasztoru i gimnazjum w Radecznicy
Radecznica 2014

 

12.07.2014 r. w 64 rocznicę likwidacji klasztoru i gimnazjum w Radecznicy przygotowaliśmy inscenizację historyczną upamiętniającą aresztowanie zakonników. Pokazaliśmy także lokalnej społeczności jak wyglądało odbicie więźniów z budynku gestapo. Zdjęcia można obejrzeć tutaj. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


70 rocznica rozstrzelania partyzantów
Rapy 2014

 

06.07.2014 r. w 70 rocznicę zamordowania żołnierzy AK i BCh przez Niemców w lesie Rapy przygotowaliśmy 2 inscenizacje historyczne. Pierwsza miała miejsce na ul. Wacek Wasilewskiej, gdzie Niemcy wyprowadzili z budynku gestapo więźniów, załadowali ich na ciężarówki i wywieźli do lasu na Rapy. Tam odbyła się druga część inscenizacji - egzekucja partyzantów. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


70 rocznica bitwy pod Osuchami
Osuchy 2014

 

29.06.2014 r. w Osuchach odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat. Chcąc uczcić pamięć bohaterów walk pod Osuchami przygotowaliśmy w tym roku inscenizację historyczną pokazującą przebicie się partyzantów przez pierścień niemieckiego okrążenia. Aby widzowie mogli poczuć autentyczność wydarzeni sprzed 70 lat zaprosiliśmy do współpracy profesjonalistę, który przygotował specjalne wybuchy pirotechniczne. Dziękujemy panu Arturowi Sobierajowi za efekty specjalne, wszystkim grupom rekonstrukcyjnym za udział i pamięć o żołnierzach, którzy spoczywają na Osuchowskim cmentarzu. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Posadów 2014

 

01.06.2014 r. w 70 rocznicę bitwy pod Posadowem, Rzeczycą, Podlodowem, Ulchówkiem wzięliśmy udział w inscenizacji historycznej walk żołnierzy AK i BCh z UPA. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


71 rocznica spalenia mieszkańców Szarajówki
Szarajówka 2014

 

18.05.2014 r. chcąc uczcić pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Szarajówki, wzięliśmy udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych, złożyliśmy wieniec pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 71 lat.


Noworoczne spotkanie Forum Organizacji Pozarządowych
Nadrzecze 2014

 

08.02.2014 r. w Nadrzeczu uczestniczyliśmy w noworocznym spotkaniu organizacji pozarządowych tworzących Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Biłgorajskiego.


Spotkanie opłatkowe

28.12.2013 r. spotkaliśmy się przy ognisku złożyć sobie życzenia i podsumować 2013 rok. Był czas na rozmowy i wspomnienia. Rotmistrz Antoni Kurowski opowiadał nam o czasach wojennych.


Pamiętamy
Lublin 2013

 

02.11.2013 r. zapaliliśmy znicze na grobie por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, bohatera walk pod Osuchami i Janiny Roguskiej-Bartoszewskiej ps. Nina, sanitariuszki, która ratowała życie rannych żołnierzy. Spotkaliśmy się też z Panem Piotrem Bartoszewskim - synem Wira i Niny, który wspominał swoich rodziców. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Rekonstrukcja bitew pod Tomaszowem Lubelskim
Tomaszów Lubelski 2013

 

15.09.2013 r. wzięliśmy udział w rekonstrukcji bitew pod Tomaszowem Lubelskim. W tym roku obejrzeć można było 2 inscenizacje: atak Armii Czerwonej na Strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza, który miał miejsce 17 września 1939 roku oraz walkę Warszawskiej Brygady Pancerno Motorowej z przeważającymi siłami nieprzyjaciela z 17 - 20 września 1939 roku. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


150 rocznica bitwy pod Panasówką

 

07.09.2013 r. wzięliśmy udział w inscenizacji historycznej upamiętniającej 150 rocznicę bitwy pod Panasówką, która była jedną z największych bitew Powstania Styczniowego. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


70 rocznica likwidacji obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu
Zwierzyniec 2013

 

18.08.2013 r. braliśmy udział w uroczystościach upamiętniających likwidację obozu przejściowego w Zwierzyńcu, gdzie przetrzymywano ludność z zamojskich wsi. Wiele osób zmarło tam z głodu i chorób. Chcąc uczcić tamte tragiczne wydarzenia wystawiliśmy warty i złożyliśmy wieniec przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


Dzień Wojska Polskiego
Tomaszów Lubelski 2013

 

15.08.2013 r. z okazji Święta Wojska Polskiego razem z innymi stowarzyszeniami i służbami mundurowymi uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w Tomaszowie Lubelskim. Po części oficjalnej obchodów odbyły się pokazy umundurowania wojskowego, broni z okresu II wojny światowej, wystawa zdjęć i pamiątek. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"Szlakiem walk partyzanckich" - rajd pieszy

 

19.07.2013 r. z pełnym ekwipunkiem wyruszyliśmy na rajd pieszy, który w tym roku rozpoczęliśmy w Józefowie. Przeszliśmy przez las do wsi Kozaki, gdzie bazę noclegową zapewnili nam tutejsi gospodarze. 20.07.2013 r. po trudnej przeprawie przez bagna dostaliśmy się do Górecka Kościelnego, gdzie miło powitał nas ks. proboszcz Tadeusz Sochan. Ostatniego dnia (21.07.2013r.) dotarliśmy leśną drogą do tamy w Górecku, gdzie zakończyliśmy 3-dniową wędrówkę. Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniach, a gospodarzom z Kozak i ks. proboszczowi z Górecka za miłą gościnę. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


69 rocznica rozstrzelania partyzantów
Rapy 2013

 

07.07.2013 r. z okazji 69 rocznicy rozstrzelania partyzantów w lesie Rapy przygotowaliśmy inscenizację "Odbicie więźniów z budynku GESTAPO". Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


69 rocznica bitwy pod Osuchami
Osuchy 2013

 

23.06.2013 r. w Osuchach przygotowaliśmy inscenizację wysiedlenia mieszkańców wsi gminy Łukowa. Próbowaliśmy odtworzyć wydarzenia, które miały miejsce 70 lat temu. Operacja pacyfikacyjno-wysiedleńcza w Łukowej trwała od 3 - 5 lipca 1943 roku. Po akcji wysiedleńczej osadzono tu ludność pochodzenia ukraińskiego i zorganizowano posterunek policji ukraińskiej, który został zlikwidowany przez partyzantów. Nasiedleńcy zostali zmuszeni do opuszczenia gospodarstw wysiedlonych Polaków, którzy wracali do swoich domów. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniach. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"70 rocznica pacyfikacji Szarajówki"
Szarajówka 2013

19.05.2013 r. przy pomniku w Szarajówce odbyły się obchody 70 rocznicy spalenia mieszkańców wsi. Chcąc uczcić pamięć pomordowanej ludności przygotowaliśmy inscenizację historyczną wydarzeń sprzed 70 lat. Serdecznie dziękujemy Proboszczowi Parafii w Chmielku ks. Markowi Tworkowi za wsparcie duchowe podczas przygotowań inscenizacji, sołtysowi Pani Elżbiecie Kita i mieszkańcom Szarajówki za pomoc w przygotowaniach i miłą gościnę. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.


"69 rocznica przebicia się z okrażenia żołnierzy 27 WDP AK"
Rymacze 20.04.2013 Ukraina

 

20.04.2013 r. uczestniczyliśmy w obchodach 69 rocznicy przebicia się z okrążenia żołnierzy 27 WDP AK w Rymaczach. Miejscowość znajduje się na Wołyniu na Ukrainie. Serdecznie dziękujemy Krzysztofowi Krzywińskiemu prezesowi Stowarzyszenia "Kresy - Pamięć i Przyszłość" za zorganizowanie i zaproszenie nas na te uroczystości. Pamiętamy o poległych tam polskich żołnierzach, którzy walczyli o Wolną, Niepodległą Polskę. Relacja fotograficzna tutaj.


"70 rocznica wysiedlenia Skierbieszowa i okolic"
Skierbiewszów 2012

28 listopada 1942 roku w Skierbieszowie i okolicach rozpoczęła się akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie. W 70 rocznicę tamtych wydarzeń zorganizowaliśmy inscenizację składającą się z 3 epizodów: wysiedlenie mieszkańców wsi przez wojska niemieckie, nasiedlenie rodzin pochodzenia niemieckiego w miejsce dotychczasowych gospodarzy oraz atak partyzantów na nasiedlonych Niemców. W przygotowaniach pomagali nam Ochotniczy Szwadron Ułanów Ziemi Tomaszowskiej w barwach 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ostheer z Krakowa Relacja fotograficzna tutaj.


"Rozbicie więzienia UB przez batalion AK"
Tomaszów 2012

W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11.11.2012 r. wzięliśmy udział w rekonstrukcji rozbicia więzienia UB przez batalion AK. Wydarzenia te miały miejsce w nocy z 13-14 listopada 1945 r., 60 osobowy oddział AK pod dowództwem Karola Kosteckiego ps. "Kostek" zaatakował budynki PUBP w Tomaszowie Lub. uwalniając z więzienia ok 50 osób.


Szlakiem walk partyzanckich 2012

Od 17 do 19.08.2012 r. po raz kolejny wyruszylismy szlakiem walk partyzanckich. W tym roku trasa wiodła z Biłgoraja przez Górecko, Józefów, Kozaki do Osuch.


Rapy, 2012

To już 68 lat minęło od hitlerowskiej zbrodni jaka miała miejsce w lesie na Rapach, gdzie 4 lipca 1944 roku dokonano mordu partyzantów. Chcąc upamiętnić te wydarzenia i zaszczepić w młodym pokoleniu pasję do historii i ducha patriotyzmu 1 Lipca 2012r. przygotowaliśmy rekonstrukcję tamtych zdarzeń.
Pomogli nam w tym: Ochotniczy Szwadron Ułanów Ziemi Tomaszowskiej w barwach 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gregor" z Puław.
Relacja fotograficzna Relacja fotograficzna tutaj.


Osuchy, 2012

W 68 rocznicę bitwy partyzanckiej pod Osuchami 24.06.2012 r. wspólnie z grupami z Tomaszowa, Rzeszowa i Krakowa zorganizowaliśmy inscenizację historyczną upamiętniająca wydarzenia wysiedlenia mieszkańców wsi z czasu II wojny światowej. Inscenizacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Można było obejrzeć repliki broni, umundurowanie niemieckie i partyzanckie, przejechać się transporterem.
Wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Materiał na budowę domów przygotował Dariusz Bodys - właściciel tartaku w Osuchach. Bazę noclegową i wyżywienie zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.
Serdecznie dziękujemy. Relację fotograficzną można obejrzeć tutaj.


Rajd Szlakiem żołnierzy Września, 2012

W dniach 03.05.2012 - 05.05.2012 r. braliśmy udział w rajdzie "Szlakiem żołnierzy Września" zorganizowanym przez Ochotniczy Szwadron Ułanów Ziemi Tomaszowskiej w barwach 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. Relację fotograficzną z rajdu można obejrzeć Relacja fotograficzna tutaj.


Rajd pieszy szlakiem walk partyzanckich 2011

W dniach 26.08 - 28.08.2011 r. zorganizowaliśmy rajd pieszy szlakiem walk partyzanckich. Chcieliśmy poczuć smak życia partyzantów. Relację fotograficzną z rajdu można obejrzeć tutaj.


Rapy 2011

Program uroczystości: 

godz. 11.30 - wywiezienie więźniów z budynku przy ul. Wacek Wasilewskiej, rekonstrukcja wydarzeń z 4 lipca 1944 roku, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. "WIR" ( cz. I)
godz. 12.15 - zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed Kościołem WNMP w Biłgoraju,
godz. 12.30 - Msza Święta w intencji Pomordowanych Partyzantów i Ich Rodzin,
godz. 13.30 - przejazd autokarami pod Krzyż w Lesie Rapy z udziałem pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, mieszkańców miasta- okolicznościowe wystąpienia kpt. Stanisława Mazura z AK- złożenie wieńca kwiatów w imieniu wszystkich uczestników uroczystości, zapalenie zniczy - rekonstrukcja wydarzeń z 4 lipca 1944 roku (cz.
II).


Osuchy 2011

Program uroczystości:
Osuchy, 26 czerwca 2011 r.
9.15 - modlitwa wypominkowa prowadzona przez młodzież na cmentarzu partyzanckim
10.00 - otwarcie uroczystości
- meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym
10.15 - uroczysta Msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami z udziałem żyjących uczestników bitwy - żołnierzy AK i BCh
11.15 - wręczenie nagród finalistom XII Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej
12.00 - przemarsz na cmentarz
- apel poległych i złożenie wieńców
13.00 - inscenizacja bitwy przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Konrada Bartoszewskiego ps. WIR
- Koncert Patriotyczny Osuchy 2011
Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna "Biłgorajski Oddział AK w fotografii Edwarda Buczka" przygotowana przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz pokaz działania radiostacji.


Osuchy 2010

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

9:15 - zbiórka uczestników uroczystości patriotyczno-religijnej obok Domu Pamięci w Osuchach

9:30 - 9:50 - koncert orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin

10:00 - meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem kompanii honorem 3 BOT
- powitanie gości przez Wójta Gminy Łukowa

10:15 - uroczysta Msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Adama Firosza - Kanclerza Kurii Diecezjalnej

11:15 - rys historyczny i wystąpienia okolicznościowe
- ceremonia dekoracji medalami
- wręczenie nagród finalistom XI Powiatowego Konkursu o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej

12:00- przemarsz na cmentarz partyzancki
- apel poległych i złożenie wieńców
ok. 13:00 - rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Konrada Bartoszewskiego ps. "WIR"

- Koncert Patriotyczny, podczas którego wystąpi m.in. orkiestra wojskowa i Zespół "Kanaan" z Biłgoraja


Osuchy 2009

 

  Kolejny raz mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na uroczystości patriotyczne w Osuchach. Nasze stowarzyszenie już od 5 lat jest organizatorem inscenizacji i rekonstrukcji historycznych odbywających się w Osuchach. W tym roku dzięki pozyskanym przez nas pieniądzom rekonstrukcja będzie jeszcze bardziej widowiskowa. Serdecznie zapraszamy.   



Osuchy, 28 czerwca 2009r.

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

.:::::::::: Projekt  walter20@wp.pl ::::: Administrator obi@grhwir.pl ::::::::::.

.::::::: Wszelkie prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone - GRH "WIR" :::::::.