Kontakt z "GRH WIR"  

 
Strona główna
O nas
Historia
Członkowie
Fotogaleria
Rekonstrukcje
O nas w mediach
Aktualności
Statut
Sponsorzy
Współpraca
Księga gości
Kontakt
Linki
 
 

 

   Jesteśmy grupą ludzi tworzących oddział oparty na tradycjach wojskowych.

   W czerwcu 2004 roku grupa miłośników historii przy okazji obchodów 60-tej rocznicy bitwy pod Osuchami postanowiła uczcić pamięć poległych tam partyzantów inscenizując przemarsz oddziału i krótką potyczkę z patrolem niemieckim. Zainteresowanie i entuzjazm zgromadzonej  na obchodach ludności oraz środowisk kombatanckich utwierdziły nas w przekonaniu iż pomysł był dobry i warty kontynuowania. Postanowiliśmy więc stworzyć odział który w przyszłości będzie zrzeszał ludzi o podobnych zainteresowaniach.

 

 

 

   Naszą grupę tworzą ludzie którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu historii wojska polskiego, studiować jego dzieje i wymieniać się spostrzeżeniami przy okazji wspólnych spotkań. Naszym celem jest również krzewienie świadomości historycznej a co za tym idzie patriotyzmu wśród młodzieży i jeżeli poprzez nasze działania skłonimy kogoś do sięgnięcia po książkę lub wysłuchania wspomnień dziadka to nasz cel będzie osiągnięty. 

   Członkowie naszej grupy pochodzą z Biłgoraja i okolic gdzie podczas IIWŚ nasi przodkowie przelewali krew. To tu w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej był jeden z najsilniejszych ośrodków partyzanckich w Polsce. Dlatego też jesteśmy silnie związani z historią naszego regionu i w centrum naszych zainteresowań jest Armia Krajowa a patronem naszego oddziału por. Konrad Bartoszewski ps. „WIR” o którym więcej w dziale HISTORIA. 

   Staramy się jak najpełniej odtworzyć zarówno dzieje partyzanckich oddziałów ich umundurowanie, wyposażenie jak i ich sposób prowadzenia walki czy wreszcie zwyczaje. Pomaga nam w tym kpt. Antoni Kurowski ps. „Zajączek” honorowy członek naszego oddziału nazywany przez nas ROTMISTRZEM, uczestnik i świadek walk w Puszczy Solskiej, który mimo swojego wieku czynnie uczestniczy w naszych działaniach dodając nam tym samym ducha.   

    

.:::::::::: Projekt  walter20@wp.pl ::::: Administrator obi@grhwir.pl ::::::::::.

.::::::: Wszelkie prawa do materiałów zamieszczonych na stronie zastrzeżone - GRH "WIR" :::::::.